DOT NET (.NET) Framework چیست ؟

DOT NET (.NET) Framework چیست ؟

DOT NET (.NET) Framework  یک تجزیه و تحلیل دقیق در زمینه سابقه و کار است.

 

NET Framework. یک فناوری یا زیرساخت برنامه نویسی است که برای ساخت و استفاده از برنامه ها و سرویس هایی که از فناوری NET. مانند سرویس های وب مبتنی بر XML یا برخی برنامه های کاربردی دسکتاپ مبتنی بر NET. استفاده می کنند،استفاده می شود. سه بخش عمده ایی که چارچوب دات نت ( NET Framework. ) از آن تشکیل شده عبارتند از: ( Common Language Runtime (CLR، کتابخانه کلاس  ها و ASP.NET.

 

 

تاریخچه و سابقه NET Framework.:

مایکروسافت DOT NET Framework  را در دهه 1990 شروع کرد. نام اصلی اختصاص داده شده به این پروژه سرویس نسل بعدی ویندوز (NGWS) بود.(Next Generation Windows Services)

 

 • (NET Framework Era (2007-08. :
  پس از معرفی دات نت فریم ورک 1.1 و 2.0 با اضافه کردن ویژگی های متعدد، توسعه موفق به راه اندازی دات نت ورژن 3.0 شد. این اولین بار بود که این نسخه شامل ویندوز ارائه بنیاد (همچنین به عنوان WPF شناخته می شود)، بنیاد ارتباطات ویندوز (همچنین به عنوان WCF شناخته می شود)، بنیاد گردش کار ویندوز (همچنین شناخته شده به عنوان WF) و CardSpace بود. مایکروسافت ورژن 3.5 دات نت را برای هماهنگ کردن استفاده از ویندوز 7، XP و سرور 2003 اعلام کرد.

 

 • (اواخر 2000) NET Framework Era. :
  نسخه اول DOT NET Framework در سال 2000 با نام تگ .NET Framework 1.0 منتشر شد. این نسخه با (IDE (Visual Studio .NET معرفی شد. اولین نسخه از چارچوب .NET شامل ویژگی های مختلفی از جمله معرفی دوره های مشترک زبان (CLR)، کتابخانه های کلاس DLL و تهیه برنامه توسعه وب Object-oriented است.

 

 • (NET Framework Era (2010. :
  در ادامه، مایکروسافت دات نت فریم ورک 4.0  را در سال 2010 را اعلام کرد. در این نسخه موارد زیر معرفی شد. 

  • Common Language Runtime (CLR) 4.0 زمان اجرا زبان مشترک
  • (Managed Extensibility Framework (MEF
  • (Dynamic Language Runtime (DL
  • این نسخه همچنین شامل کتابخانه موازی کاری در کنار استودیو ویژوال 2010 بود.

 

 • (NET Framework Era (2012-13. :
  نسخه های 4.5 و  4.5.1 از NET. شامل برخی از ویژگی های پیشرفته علاوه بر Common Language Runtime (CLR) 4.0 پشتیبانی از همگام سازی (A-synchronization support) ، ویژگی دسترسی به برنامه های کاربردی ویندوز و برخی از پیشرفت های متداول در بنیاد ویندوز ارائه شده، که همچنین به عنوان WPF شناخته می شود(Windows Presentation Foundation)، بنیاد ارتباطات ویندوز همچنین به عنوان WCF شناخته می شود(Windows Communications Foundation) ، بورد Workflow ویندوز همچنین به عنوان WF شناخته می شود (Windows Workflow Foundation)  و ASP.NET. .NET Framework 4.5 و 4.5.1 همچنین ویژوال استودیو 2012 و 2013 را معرفی کرد.

 

 

نحوع عملکرد NET Framework.  :

چارچوب .NET برای ایجاد و استقرار برنامه های کاربردی و خدماتی که از فناوری .NET مانند سرویس های XML مبتنی بر وب و برخی برنامه های دسکتاپ مبتنی بر NET. استفاده می کنند،استفاده می شود. سه بخش اصلی که چارچوب دات نت شامل آنها هستند (Run Time Common Language (CLR، کتابخانه کلاس ها  (Framework Class Library (FCL و ASP.NET است.

 • زمان اجرا زبان مشترک (Common Language Runtime (CLR:
  بخش اصلی .NET Framework، که پایه معماری را توسعه می دهد، ( Common Language Runtime(CLR است. CLR به عنوان یک پل عمل می کند که برای رسیدگی به کد های در حال اجرا استفاده می شود. این بخش اصلی هسته چارچوب دات نت است و مسئول مدیریت حافظه و مدیریت موضوعات است. به این ترتیب، (Common Language Runtime(CLR در NET Framework. ، ایمنی را بهبود می بخشد و همچنین دقت کد را فراهم می کند که برای ارائه امنیت ضروری است. بنابراین، مدیریت کد در زمان اجرا، نقش اولیه ی(Common Language Runtime(CLR در چارچوب NET Framework. است. دو نوع کد در(Common Language RunTime (CLR در دات نت فریم ورک وجود دارد:

 

 • Managed Code:
  • کد مدیریت: کد که به طور مستقیم روی  (Common Language Runtime (CLR در NET Framework.  اجرا می شود. و از اهداف آن می باشد.
 • Unmanaged Code :
  • کد مدیریت نشده: کد که به طور مستقیم روی  (Common Language Runtime (CLR در NET Framework.  اجرا می شود. و از اهداف  نمی باشد.

 

 

 • (Framework Class Library (FCL :(Framework Class Library (FCL نیز یک بخش اصلی از NET Framework.  است. کتابخانه کلاس ها شامل کلاس های قابل استفاده مجدد ( دیتا تایپ ها (types)) است که براساس شیء گرا است. این قسمت در هنگام توسعه برنامه ها بسیار ضروری است. برنامه ها می توانند با استفاده از رابط خط فرمان  (command-line interface (CLI یا رابط کاربر گرافیکی (Graphical User Interface  (GUI توسعه یابند. چندین سیستم عامل شامل فرم های ویندوز، فرم های وب و ASP.NET می باشند. XML خدمات مبتنی بر وب نیز برای توسعه برنامه های کاربردی استفاده می شود.هماهنگ سازی اصلی هنگام نوشتن یک کد ضروری است. یک کدی که در CLS نوشته شده است باید با دیگر زبان های مبتنی بر CLS هماهنگ شود.

 

 

نسخه ها و نحوه توسعه:

NET Framework.  شامل 9 نسخه اصلی است که دو نسخه از آنها گسترش بیشتری از .NET Framework 4.0 است.  در زیر این مقاله یک مرور کلی از نسخه های مختلف دات نت فریم ورک است.

 • NET Framework 1.0. :نسخه اول DOT NET Framework در سال 2000 با نام NET Framework 1.0.  منتشر شد. این نسخه با (DE (Visual Studio .NET) معرفی شد. اولین نسخه از چارچوب .NET شامل ویژگی های مختلفی از جمله معرفی دوره های زبان مشترک (CLR)، کتابخانه های کلاس DLL و تهیه برنامه توسعه وب Object-oriented است.

 

 • NET Framework 2.0. :
  دات نت فریمور 2.0 در سال 2003 با نسخه ویژوال استودیو دات نت منتشر شد. این چارچوب شامل ویژگی های اضافی است که در نسخه اول دات نت چارچوب وجود نداشت. این ویژگی ها عبارتند از: افزایش ASP.NET و ADO.NET، کنترل های ASP.NET همراه، پشتیبانی یکپارچه تر، افزودن ویژگی های امنیتی بیشتر، پشتیبانی یکپارچه مدیریت پایگاه داده(Database management system) ، و پشتیبانی از نسخه 6 IP.

 

 • NET Framework 3.0. :
  پس از معرفی دات نت فریم ورک 1.1 و 2.0 با اضافه کردن ویژگی های متعدد، توسعه  و راه اندازی دات نت ورژن 3.0  موفق شد. این اولین بار بود که این نسخه شامل ویندوز ارائه بنیاد (همچنین به عنوان WPF شناخته می شود) Windows Presentation Foundation ، بنیاد ارتباطات ویندوز (همچنین به عنوان WCF شناخته می شود)Windows Communications Foundation، بنیاد گردش کار ویندوز (همچنین به عنوان WF شناخته می شود)  Windows Workflow Foundation و CardSpace بود. مایکروسافت ورژن 3.5 دات نت را برای هماهنگ کردن استفاده از ویندوز 7، XP و سرور 2003 اعلام کرد.

 

 • NET Framework 3.5. :
  این نسخه از دات نت فریم ورک 3.5 ویژگی های موجود در پردازنده NET Framework. را گسترش داد. این نسخه از  Ajax، LINQ، و داده های پویا به خوبی پشتبانی می کند.  و  همچنین پشتیبانی  دات نت فریم ورک 3.5  از  Multi-targeting ، برخی از ویژگی های کلیدی این نسخه از NET Framework. هستند.

 

 • دات نت فریم ورک 4.0    (NET Framework 4.0.) :
  مایکروسافت در سال 2010 نسخه 4. دات نت نسخه 4.0 را معرفی کرد. در این نسخه Common Language Runtime (CLR) 4.0 و(Managed ExtensibilityFramework (MEF  و (Dynamic Language Runtime (DLR معرفی شده است.  این نسخه همچنین شامل کتابخانه موازی کاری در کنار استودیو ویژوال 2010 بود.

 

 • NET Framework 4.5 / 4.5.1 / 4.5.2. :
  نسخه های 4.5، 4.5.1 و 4.5.2 شامل برخی از ویژگی های پیشرفته علاوه بر به روز رسانی زبان مشترک (CLR 4.0)، پشتیبانی از همگام سازی ، ویژگی دسترسی به برنامه های ویندوز فروشگاه و برخی از پیشرفت های ویژگی های مشترک به بنیاد ویندوز ارائه (WPF)، بنیاد ارتباطات ویندوز (WCF)، بنیاد گردش کار ویندوز (WF ) و ASP.NET. .NET Framework 4.5 و 4.5.1 همچنین ویژوال استودیو 2012 و 2013 را معرفی شده است.

دات نت فریم ورک 4.5.2 در سال 2014 راه اندازی شده است. و برای فرم های ویندوز، پیشرفت های پیشرفته DPI ساخته شده است. با این حال، برای پلت فرم ASP.NET، روشهای بررسی و تنظیمات هدر HTTP برای بهبود کار کلی آن ساخته شده است.

 

 

[تعداد: 3    میانگین: 4.7/5]

 

درس اول:آشنایی با محیط ویژوال استودیو
امتیاز ها 4.8

 

پست / صفحهسفارشی سازی بر اساس:   بیشترین امتیاز | بالاترین امتیاز
DOT NET (.NET) Framework چیست ؟

[تعداد:3    میانگین 4.7]
درس سوم :تکنیک های تغییر ویژگی های کنترل ها در ویژوال استودیو

[تعداد:2    میانگین 5]
درس پنجم :آشنایی با متغیر ها و انواع آن در VB.net

[تعداد:2    میانگین 4]
درس ششم :ساختار دستوری زبان VB.net

[تعداد:2    میانگین 3.5]
درس هفتم: انواع داده ها و روش های تبدل نوع آن ها در VB.net

[تعداد:2    میانگین 5]
ربات تلگرام چیست؟

[تعداد:2    میانگین 5]
عملگر ها و کاربرد آن ها در VB.net-درس 12

[تعداد:2    میانگین 3]
پست / صفحهسفارشی سازی بر اساس:   بیشترین امتیاز | بالاترین امتیاز
درس سوم :تکنیک های تغییر ویژگی های کنترل ها در ویژوال استودیو

[تعداد:2    میانگین 5]
ربات تلگرام چیست؟

[تعداد:2    میانگین 5]
درس هفتم: انواع داده ها و روش های تبدل نوع آن ها در VB.net

[تعداد:2    میانگین 5]
DOT NET (.NET) Framework چیست ؟

[تعداد:3    میانگین 4.7]
درس پنجم :آشنایی با متغیر ها و انواع آن در VB.net

[تعداد:2    میانگین 4]
درس ششم :ساختار دستوری زبان VB.net

[تعداد:2    میانگین 3.5]
عملگر ها و کاربرد آن ها در VB.net-درس 12

[تعداد:2    میانگین 3]

 

UserNameNumber of votes
Anonymous11
admin.rp8
hosseinashory1

 

AuthorReviews
admin.rp1

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نظرات شما

قالب فروشگاهی